*Výsledky evropských voleb

Vážené přítelkyně, vážení přátelé,

děkuji všem kandidátům za jejich nasazení ve volbách, děkuji vám všem, kteří jste pomáhali v kampani a přišli k volbám.

Bohužel to nestačilo. Neobhájili jsme křesla v Evropském parlamentu, 3,95 procent hlasů nestačí ani na jednoho poslance pro ČSSD.

Volby ukázaly, že je snadné důvěru voličů ztratit, ale mnohem těžší je ji získat zpět. Je jasné, že přes noc to nejde a já mnohokrát říkal, že zázraky na počkání neumím. Nenašli jsme téma, které by naše voliče přesvědčilo jít k volbám a hlasovat pro nás. Bude také potřeba se podívat pravdě do očí, kdo a jak se zapojil do předvolební kampaně. Přes veškerou snahu se nepodařilo probudit vnitřní sílu strany natolik, abychom překonali alespoň pětiprocentní hranici. To platí o kandidátech, vedení strany, ale i o regionálních a místních organizacích. 

Nyní je důležité nepropadat zoufalství, ale naopak dokázat, že sociální demokracie má smysl. Do Evropského parlamentu za ČSSD kandidovali mimo jiné mladí a schopní sociální demokraté a demokratky, budoucnost naší strany. Je důležité, aby neztratili chuť bojovat za ideály sociální demokracie, a to je velký závazek i pro vedení. 

Kampaň i volební výsledek daly jasnou zprávu, že sociální demokracie potřebuje ještě silnější a jasnější restart. To je úkol, který vedení dostalo v březnu na sjezdu, nejde jej splnit za několik týdnů. Na předsednictvu 21. června představím konkrétní plán na proměnu ČSSD.

Jak nové vedení opakovaně zdůrazňovalo na sjezdu, opravdovým testem proměny sociální demokracie nebudou evropské volby, ale až ty krajské. Těm musíme následující rok a půl všechno podřídit. A uvědomit si, že výsledek neovlivní jen předseda a vedení, ale my všichni členové sociální demokracie.

Váš Honza Hamáček